Ministry and Servant Leaders for 2018

These ministry leaders are Tithers, Come to Sunday School, Bible Class and are regular and faithful in worship attendance.


Above Rubies Women's Ministry

Pamela Springsteen Faulk

Bereavement Support Ministry

Deaconess Virginia Durham

Budget Committee

Rev. Willie C. Knight

Building-Property Expansion

Rev. Willie C. Knight

Christian Education

Deaconess Lartharee Jones

Clothes Closet Ministry

Angie Ricketts

Congregational Care Ministry

Rev. Sara Streeter McRae

Courtesy Ministry

eaconess Cheryl Beckles

Culinary Committee

Deacon Carnie Ashe

Dance Ministry

Adults - Sernora Chestnut
Youth - Serella Davis

Deaconess Ministry

Deaconess Deborah Bush

Deacons Ministry

Deacon Al Bush

Domestic Violence Ministry

Minister Yvette Armstead

Drama Ministry

Eugenia Jones

Evangelism Ministry

Rev. Willie C. Knight

Stewardship Committee

JoAnn Lewis

Fine Gold Men's Ministry

Deacon Carnie Ashe

Food Pantry

???????????????????

God's Gifted Girls

Minister Cheryl Kelly

H.O.P.E. (Health, Outreach, Prevention, Education) Ministry

Diane Ruffin

Keepers of the Gate (Safety/Security) Ministry

Deacon Wade Ashe

Historian

Cassandra Diane Ruffin

Kidz Church

Minister Cheryl Kelly

L.O.V.E. Inc. Representative

Deaconess Lisa Watson

Marriage Ministry

Lenny & Judy Hutchings

Mass Choir

Trina Tillery

Media Ministry

Deacon Myles Pinkney 

Membership Commitee

Clerk Alexis Hooper

Men's Choir

Hubert Pittman

Mime Ministry

???????????????????

Missionary Society Ministry

Deaconess Marilyn Ashe

Naomi-Ruth Connection

Ann Roberts

Nursery & Child Care

????????????????????

Nursing Home Ministry

Deaconess Donna Johnson

Pastorate Assistance Ministry

Rev. Ed Vann

Paul-Timothy

Daecon Carnie Ashe

Pearls of Wisdom Seniors Ministry

Wendie Jackson

Prayer Ministry

Rev. .Shelia Butler

Prison Ministry

Eugenia Jones

Scholarship Ministry

Leola McPhee

Singles Ministry

Min. Cheryl Kelly

Social Action Ministry

Deborah Reeves-Duncan

Soup Kitchen

Deaconess Doris Brown

Sunday School Superintendent

Deaconess Lisa Watson

Transportation Ministry

Deaconess Donna Johnson

Trusteeship

eaconess Tracey Owens

Ushers' Ministry

Armitra Bynum

Van Transport Ministry

Francis Johnson

Youth Commission Director

Stacey N. Bottoms

Youth Choir Supervisor

Astarr Buchannan

Veterans Ministry

Deacon Joseph Guest

Victorious Overcomers (Cancer Ministry)

Deaconess Geraldine McKenzie

Worship Arts

Rev. Tarrence Epps